Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Genealogia > Poradnik

W tym dziale

Poradnik genealogiczny

Programy genealogiczne

Mini-Słownik genealogiczny

Najprostsze drzewo genealogiczne

Wykres genealogiczny

Pierwsze kroki w archiwum

Księgi metrykalne XIX wiek

Arkusze genealogiczne

Tlumaczenie metryk z rosyjskiego

Wykresy i prezentacje genealogiczne

Genealogię wszyscy kojarzą z drzewem genealogicznym, a owo drzewo z dużą roślinką z pniem, konarami i listkami. Nie jest to jedyny sposób prezentacji informacji o przodkach. Na tej stronie pokażę inne sposoby prezentacji drzewa genealogicznego.

Poniżej znajduje się wykres, który zawiera znacznie większą ilość informacji, niż zwykłe drzewo genealogiczne. Kolorami zaznaczeni są przodkowie po mieczu i po kądzieli, odcieniami kolorów (coraz bledszymi) zaznaczyłem kolejność genearacji. Dzieci umieszczone są między rodzicami. Słupki wyznaczają poszczególne osoby, a ich długość odpowiada czasowi od narodzin do śmierci lub do chwili obecnej dla osób żyjących. W przypadku osób, których dat urodzin i śmierci nie znam, oznaczyłem je gwiazdką i podałem przypuszczalne daty urodzin i śmierci, kierując się długością życia ich dzieci oraz wiekiem w jakim urodziło się ich pierwsze dziecko oraz datą urodzin pierwszego dziecka. Dodatkowo - i to jest bardzo istotne - umieściłem pionowe linie wyznaczające ważniejsze wydarzenia z historii Polski - ich szerokość wyznacza czas trwania tych wydarzeń.

Po spojrzeniu na wykres od razu się zorientowałem, że przesadziłem z datami życia Teofili Kubis. Mój ojciec - Romuald Kubis - nigdy jej nie poznał i zmarła przed jego urodzeniem lub gdy był jeszcze dzieckiem, tak więc data jej śmierci musi się zawierać w okresie między 1886 rokiem (datą urodzenia mojego dziadka Józefa Kubisa), a najdalej 1927 rokiem (mój ojciec miał wtedy trzy lata). Rozrzut jest duży, ale zawsze wiem więcej niż wcześniej.
Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt