Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Rodzina > Pokrewieństwo

W tym dziale

Krewni i powinowaci

Ustalanie pokrewieństwa

Kto jest kim w rodzinie

Kto był kim w rodzinie

Więzy krwi

Strona 1 2 3

Na pewno wszyscy znają powiedzenie "siódma woda po kisielu" na określenia odległego pokrewieństwa z kimś spotkanym na weselu, czy pogrzebie. Starsza ciocia jest natychmiast gotowa wyłuszczyć nam wtedy kto to jest i jak jesteśmy z tą osobą spokrewnieni - na ogół jednak ciężko to zrozumieć i jest to mało ... dokładne.
W amerykańskich serwisach genealogicznych temat określenia stopnia pokrewieństwa jest rozpracowany do ostatnich szczegółów. Przyczyna tego jest dosyć praktyczna - jest to bardzo istotne przy ustalaniu dziedziczenia majątku. W Polsce jest to, mam wrażenie, słabo rozwinięta dziedzina, co może wynika z tego, że przez ostatnie dekady Polacy mocno zubożeli i nie ma za bardzo co dziedziczyć. Postanowiłem podjąć to pionierskie zadanie i przygotować analogiczny opis pokrewieństwa, jak te które są używane w Ameryce.

Na początek rozdzielmy członków naszej rodziny na dwie grupy: naszych KREWNYCH i naszych POWINOWATYCH.
Krewny to taki gość, z którym łączą nas więzy krwi, czyli taki z którym mamy wspólnego przodka. Z powinowatym dla odmiany nie łączą nas żadne więzy krwi, ale wszedł on w orbitę naszej rodziny przez małżeństwo z kimś z nami spokrewnionym i jego dzieci będą już naszymi krewnymi. Celem pogłębienia tematu zajrzyj tutaj. Dalej będzie już tylko o krewnych.

Tabelę opisującą pokrewieństwo otworzysz klikając na zmniejszony obrazek lub tutaj. Tabela otworzy się w osobnym okienku; może się chwilę otwierać u modemowców (takich jak ja), bo cała tabela ma 26 KB.

Tabela pokrewieństwa

Możliwe (a nawet mam nadzieję), że ta tabela wzbudzi dyskusję. Może ktoś ma pomysł na inne określenia dla poszczególnych krewnych?! Jeśli tak, koniecznie proszę o kontakt.

Strona 1 2 3

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt