Yaki - logo
Tomaszów Mazowiecki

Nawigator: Strona główna > O autorze > Tomaszów Mazowiecki

Ta strona jest poświęcona miastu w którym przyszło mi mieszkać od 23 października 2000 roku do 1 marca 2001 roku.

Notatki o Tomaszowie:
Pierwsza wizyta w Tomaszowie (10/11/2000)
Psi los (15/12/2000)
Komunikacja publiczna (02/02/2001)

Komunikacja publiczna

        Każdy mieszkaniec dużego miasta jest przyzwyczajony do istnienia i korzystania z komunikacji publicznej. Nie każdy jednak wie, że taka komunikacja istnieje również w mniejszych miejscowościach. Takim przykładem jest Tomaszów. Planując przyjazd do Tomaszowa zastanawiałem się jak ja się tam będę poruszał. Okazało się, że nie ma problemu. W Tomaszowie jest 14 linii autobusowych! Jest nawet linia nocna. Autobusy nie kursują często, ale ich częstotliwość można uznać za wystarczającą. Tutejszy Miejski Zakład Komunikacyjny bardzo dobrze zadbał o poinformowanie podróżujących o dostępnych liniach, ich trasach oraz godzinach przyjazdu autobusów. Wszystkie przystanki są dobrze widoczne. Na każdym z nich znajduje się duża tablica z oznaczeniem przystanku, jego nazwą, mapką tras wszystkich linii oraz godzinami odjazdu autobusów. Wszystko jest bardzo czytelne i znakomicie ułatwia przyjezdnemu w zorientowaniu się jak dojechać w upatrzone miejsce. Na przystankach podróżni mogą liczyć na wiatę chroniącą przed deszczem, a często także na możliwość zakupu biletu w kiosku. Bardzo mi się podoba, że bilet można także kupić u kierowcy. Bilet kosztuje wówczas odrobinę drożej, ale za to nie ma kłopotu ze zdobyciem biletu nawet jeśli wszystkie kioski są zamknięte. Automaty do kasowania są dosyć liche i wsunięcie biletu w szczelinę do kasowania dla wielu osób jest dość kłopotliwe.
        Autobusy Tomaszowa to prawdziwa zbieranina. Można tu chyba znaleźć wszystkie marki autobusów jakie jeździły w różnych miastach Polski i Europy i to w różnych dekadach. Najciekawsze są autobusy z zasłonkami - rzadki to widok i dosyć śmieszny. Autobusy jeżdżą w miarę punktualnie. Napisałem w miarę, bo ostatnio sytuacja zmieniła się na gorszą. Nie wiem dlaczego, ale ostatnio autobusy jeżdżą coraz bardziej niepunktualnie. Pogoda utrzymuje się bez zmian, więc raczej nie ma na to wpływu.
        Dosyć zabawnie wygląda kontrola biletów. Jak każda kontrola odbywa się oczywiście z zaskoczenia. Znienacka ktoś głośno obwieszcza, żeby przygotować bilety do kontroli. W Tomaszowie kontrolerem może być chyba każdy. Kontrolowała mnie już dziewczyna, która wyglądała jakby była uczennicą szkoły podstawowej i starsza pani, która mogłaby być moją babcią. Podsumowując komunikacja Tomaszowa stoi na niezłym poziomie i tego trzeba wszystkim pracownikom MZK pogratulować.