Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Rodzina > Kto jest kim

W tym dziale

Krewni i powinowaci

Ustalanie pokrewieństwa

Kto jest kim w rodzinie

Kto był kim w rodzinie

Kto jest kim w rodzinie

Strona 1 2 3 4 5 6

Aby tabela była czytelna pewne rzeczy trochę uprościłem. Przyda się więc parę słów wyjaśnienia, a jeszcze niżej mały słowniczek.
  • Ojca, matkę, ojczyma i macochę umieściłem w jednej linii. Trochę to wygląda jakby wszystkie te osoby zgodnie ze sobą żyły wychowując dzieci. Nie o to mi oczywiście chodziło. "TY", czyli osoba wobec której uporządkowałem osoby w rodzine, możesz być wychowywany przez ojca i matkę, ale też przez ojca i macochę lub matkę i ojczyma. Trzeba zauważyć, że macocha i ojczym pojawić się mogą jedynie w sytuacji, gdy chociaż przez jakiś czas byli naszymi opiekunami. Matka brata czy siostry przyrodniej, jeśli nie była naszą opiekunką, jest zupełnie obcą osobą. Analogicznie ojczym. Nazwy "brat" i "siostra" są zarezerwowane dla osób posiadających tych samych rodziców co "TY". Rodzeństwo przyrodnie pojawia się, gdy któreś z rodziców ma dzieci z innego związku. W tabeli więzów rodzinnych rodzeństwo przyrodnie umieściłem tylko przy matce, ale te same określenia są używane dla dzieci ojca.
  • Analogicznie jak z rodzeństwem przyrodnim postąpiłem z pasierbem i pasierbicą. Są to wychowywane przez nas dzieci małżonka (obojętne czy są to dzieci żony, czy dzieci męża). Tu też istotnym elementem jest sprawowanie opieki nad pasierbem i pasierbicą. Jeśli nie byli pod nasza opieką, to te określenia nie mają zastosowania.
  • Prawdziwy koszmar przeszedłem z nazwami rodzeństwa rodziców i ich potomstwa. Nie ma tu wiele konsekwencji. Stryjem może być tylko brat ojca. Jego żona jest stryjenką. Brat matki jest nazywany wujem, a jego żona wujenką. Gorzej jest z siostrami. Zarówno siostra matki, jak i ojca jest ciotką. A ich mężów nie sposób nazwać inaczej niż wujami, co powoduje, że słowo "wuj" nie ma tej rangi co "stryj". Dzieci stryja to nasze rodzeństwo stryjeczne (brat i siostra stryjeczni). W pozostałych przypadkach jest to rodzeństwo cioteczne. Moja korespondentka z Wielkopolski uprzejmie mi doniosła, że takich określeń w ogóle się tam nie używa. Braci i siostry stryjecznych, czy ciotecznych określa się tam mianem "kuzynów".

Strona 1 2 3 4 5 6

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt