Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Rodzina > Kto jest kim

W tym dziale

Krewni i powinowaci

Ustalanie pokrewieństwa

Kto jest kim w rodzinie

Kto był kim w rodzinie

Kto jest kim w rodzinie

Strona 1 2 3 4 5 6

Do sprawy nazewnictwa w rodzinie zabrałem się trochę nie po kolei. Najpierw przygotowałem tabelę pokrewieństwa koncentrującą się na raczej odległych krewnych, a dopiero potem zabrałem się za nazewnictwo w "najmniejszej jednostce społecznej". Myślałem, że ta pierwsza tabela będzie trudniejsza, a okazuje się, że w ramach bliskiej rodziny dylematów jest conajmniej tyle samo.
Temat podzieliłem na dwie części. Pierwsza, znajdująca się poniżej dotyczy tych nazw członków rodziny, które występują obecnie w powszechnym użyciu. Druga część, która powstała w styczniu 2004 roku omawia określenia jakie używane były dawniej, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by je reaktywować. Aby przejść do drugiej części kliknij "Kto był kim w rodzinie".

Tabelę opisującą rodzinę (według obecnie używanych określeń) otworzysz klikając na zmniejszony obrazek lub tutaj. Tabela otworzy się w osobnym okienku; może się chwilę otwierać u modemowców (takich jak ja), bo cała tabela ma 72 KB.

Tabela określeń rodzinnych

Bardzo liczę na oddźwięk. W różnych regionach Polski niektóre z tych określeń mogą nie być używane, a może są zupełnie inne. Koniecznie proszę o kontakt jeśli ktoś zna regionalne, nie użyte na tej stronie określenia.

Nie będę się rozpisywał o nazywaniu kolejnych dziadków i wnuków, ten temat jest opisany na stronie o więzach krwi. Poniżej zajmę się tylko najbliższą rodziną.

Strona 1 2 3 4 5 6

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt