Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Pomocnik > Poradnik

W tym dziale

Poradnik genealogiczny

Programy genealogiczne

Mini-Słownik genealogiczny

Najprostsze drzewo genealogiczne

Wykres genealogiczny

Pierwsze kroki w archiwum

Księgi metrykalne XIX wiek

Arkusze genealogiczne

Tlumaczenie metryk z rosyjskiego

Poradnik genealogiczny

Strona 1 2 3 4

Niniejszy poradnik wynika z moich doświadczeń. Mam nadzieję, że będzie użyteczny i stale rozbudowywany dzięki wymianie doświadczeń z innymi poszukiwaczami.
  1. Jak zacząć?: w mailach najczęściej jestem pytany "Jak zacząć?". Odpowiedź jest prosta: od siebie i sobie znanych informacji. Każdy przecież wie jak się nazywa, kiedy się urodził, na ogół dysponuje informacjami o swoich rodzicach i rodzeństwie (imionach i nazwiskach, datach i miejscach urodzin, ślubu i śmierci), rodzeństwie rodziców, ich rodzicach. I jak na początek jest to już sporo. Jako pomoc na tym etapie poszukiwań proponuję wykorzystanie arkusza genealogicznego DGR (Dane Grupy Rodzinnej).
  2. Określ zakres poszukiwań: zdecyduj się już teraz, czy będziesz przemierzał swoje drzewo wzdłuż pnia (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.), czy również wzdłuż gałęzi (wujkowie, ciocie, itd.) oraz czy interesuje cię tylko pochodzenie po mieczu (ojciec, dziadek, itd.), czy również po kądzieli (matka, babcia, itd.) - czy wszystko to razem. Jeśli wybierzesz to ostatnie, to miej świadomość, że bez systematycznego porządkowania informacji, ich ilość może cię pokonać już na wstępie. Tym nie mniej zachęcam do poszukiwań we wszystkich kierunkach - Twoje badania przysłużą się wówczas nie tylko Tobie, ale i całej rodzinie.
  3. Porozmawiaj ze znanymi sobie członkami rodziny: rodzicami lub rodzeństwem, dziadkami, pradziadkami jeśli jeszcze żyją, stryjami, wujami, ciotkami i ich dziećmi, czyli Twoimi kuzynami i wszystkimi innymi członkami rodziny do jakich dotrzesz. Zbieraj też namiary do kolejnych osób. Informacje o rozmówcach i o osobach jakie znają możesz zapisywać w arkuszach DGR. Ważne jest byś wiedział, kto jakie informacje Ci przekazał. Niestety pamięć ludzka jest zawodna i to co usłyszysz warto skonfrontować z innymi osobami lub z dokumentami, o czym piszę dalej.
  4. Przejrzyj rodzinne dokumenty: dowody osobiste, paszporty, akty urodzenia/ chrztu/ ślubu/ śmierci, umowy o pracę (jeszcze niedawno starając się o pracę pisało się tzw. życiorys), pamiętniki, zdjęcia, akty własności/ zakupu/ sprzedaży, książeczki oszczędnościowe/ ubezpieczeniowe, legitymacje szkolne/ służbowe/ partyjne/ przynależności do organizacji, wycinki z gazet, listy, pamiętniki, itp., itd. Te dokumenty mogą stanowić kopalnię informacji, które możesz dołączyć do już uzyskanych lub je zweryfikować.
  5. Odwiedź miejsca związane z rodziną: przechadzka po cmentarzu w rodzinnej miejscowości pozwoli na odnalezienie grobów ludzi o tym samym nazwisku, o których reszta rodziny już nie pamięta. Na nagrobkach są też często daty urodzenia i śmierci, którymi możesz uzupełnić swoje dane o przodkach. Pomocą w czasie takiej przechadzki może Ci służyć arkusz genealogiczny FMP. Skuteczną metodą, szczególnie w okolicach 1 listopada, jest pozostawienie na grobie karteczki z informacją o swoich poszukiwaniach i imieniem i nazwiskiem oraz prośbą o kontakt (można podać numer telefonu, czy adres pocztowy). Oczywiście nie ma sensu zostawiać tych karteczek na każdym napotkanym grobie, szczególnie w dużych miastach, kierując się tylko tym, że na grobie widnieje interesujące nas nazwisko - należy pamiętać, że nie wszyscy noszący nasze nazwisko od razu muszą być z nami spokrewnieni.

Strona 1 2 3 4

Poradnik został zaktualizowany:
- 19 listopada 2003
- 9 lutego 2006.

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt