Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Warto wiedzieć > Literatura onomastyczna

W tym dziale

Genealogia a archeologia

Genealogia polityczna

Genealogia a ochrona danych osobowych

System porządkowania danych genealogicznych

Genealogiczne systemy numerowania

Systemy kodowania nazwisk

Literatura genealogiczna

Literatura onomastyczna

Tajemnice wyszukiwarek internetowych

Kalendarze juliański i gregoriański

Literatura onomastyczna

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Andrzej Mielcarek podesłał mi listę książek dotyczących onomastyki, czyli pochodzenia nazw. Lista jest długa i powaliła mnie na kolana. Pochodzi z informacji jakie przekazała na liście dyskusyjnej pl.soc.genealogia (PSG) jedna z uczestniczek specjalizująca się w tej dziedzinie - Alna. Przeczytanie tego wszystkiego zajęłoby lata tym nie mniej mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Lista jest ułożona alfabetycznie według nazwisk autorów; mogą się zdarzyć błędy za co przepraszam, ale niestety otrzymany materiał musiałem podać ostrej redakcji, żeby dostosować go dla potrzeb strony www.

Innym celem tej listy jest też wskazanie wszystkim poszukującym pochodzenia swoich imion i nazwisk źródeł w których te informacje można znaleźć. Jasne, że nie będzie to łatwe, ale też zadanie należy do bardziej ambitnych. Mnie osobiście ta lista oszczędzi sporo kłopotu w odpowiedziach na wielokrotne maile z pytaniami o pochodzenie nazwiska X, czy Y - jakby to było takie hop-siup. Ustalenie pochodzenia nazwiska NIE JEST ŁATWE i nie ma co liczyć na to, że wystarczy wejść do internetu, w wyszukiwarce wpisać swoje nazwisko i już ma się odpowiedź - trzeba mocno się przyłożyć. Z reguły jest tak, że jeśli szybkiej odpowiedzi nie ma delikwent się zniechęca - na szczęście, świadczy to o tym, że potrzeba tej wiedzy była tylko chwilowym kaprysem, a nie prawdziwym zainteresowaniem. Teraz każdego pytającego o pochodzenie nazwiska po prostu odeślę do tej listy.

Poza tą listą zajrzyj też na stronę Literatura genealogiczna.

 
Cały Internet Szukaj tytułu, autora, słowa

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

  • Abramowicz Z., Citko L., Dacewicz L., Słownik historycznych nazw osobowych i elementów identyfikacyjnych Białostocczyzny (XV-XVII wiek), Białystok 1997.
  • Abramowicz Z., Nazwiska Żydów białostockich, [w:] Antroponimia słowiańska. Materiały z IX Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej. Warszawa 6-8 IX 1994, red. E.Wolnicz-Pawłowska i J.Duma, s. 21-30.
  • Akta stanów Prus Królewskich, t.VIII (1520-1526), wyd. M.Biskup i I.Janosz-Biskupowa, Warszawa - Toruń 1993.
  • Antroponimia słowiańska. Materiały z IX Ogólnopolskiej Konferencji Onomastycznej Warszawa 6-8 IX 1994, red. Ewa Wolnicz - Pawłowska i J. Duma, Warszawa 1996.
  • Białuński G., Nazwy osobowe na Mazurach w XV-XVII wieku (ze szczególnym uwzględnieniem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich), Onomastica 1996, XLI, s. 83-95.
  • Białuński G., Nazwy osobowe w Piszu w XVI-XVII w. (pogranicznym miasteczku polsko-niemieckim), [w:] Nazewnictwo na pograniczach etniczno-językowych. Materiały z Międzynarodowej Konferencji Onomastycznej Białystok-Supraśl 26-27 X 1998, Białystok 1999, s. 26-36.

Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt