Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Warto wiedzieć > Ochrona danych osobowych

W tym dziale

Genealogia a archeologia

Genealogia polityczna

Genealogia a ochrona danych osobowych

System porządkowania danych genealogicznych

Genealogiczne systemy numerowania

Systemy kodowania nazwisk

Literatura genealogiczna

Literatura onomastyczna

Tajemnice wyszukiwarek internetowych

Kalendarze juliański i gregoriański

Genealogia a ochrona danych osobowych

Strona 1 2 3

Może się wydawać, że sprawa danych osobowych i ich ochrony nie dotyczy przeciętnego zjadacza chleba. Prawdopodobnie tak jest rzeczywiście. Inaczej ma się jednak sprawa, gdy taki przeciętny zjadacz chleba hobbystycznie zbiera informacje o innych osobach i co więcej upublicznia te informacje. Niestety miałem wątpliwą przyjemność dowiedzieć się jakie konsekwencje niesie za soba takie niewinne z pozoru hobby. W 2000 roku w szaleństwie internetowych poszukiwań stworzyłem listę adresów e-mailowych do wszystkich odnalezionych w internecie osób o nazwisku Kubis. Lista była długa i dumny z tego osiągnięcia umieściłem ją na swojej stronie. Przez blisko dwa lata nie działo się nic. Aż nagle dostałem maila reklamowego z którego treści wynikało, że adres mojej poczty został pobrany przez szperacza internetowego z mojej własnej strony. Nie specjalnie przejmując się tym faktem wykasowałem ten mail. Nie spodziewałem się żadnych problemów, bo przecież te adresy znalazłem w internecie, a więc upubliczniałem coś, co już i tak było dostępne. Zapomniałem jednak o jednym - na mojej stronie dane osobowe zostały uporządkowane i stanowiły łatwy łup dla szperacza. Jak nietrudno się domyślić analogicznego maila dostały również pozostałe osoby z mojej listy. I w tym momencie zaczęła się burza. Zacząłem dostawać maile z żądaniem usunięcia ze strony adresów umieszczonych tam ludzi. To byli kulturalni ludzie, nie zwymyślali mnie od ostatnich, byli jednak stanowczy. Cóż było robić, usunąłem tę stronę. Od tego momentu staram się być ostrożny we wprowadzaniu moich pomysłów, kiedy dotyczą danych nieznanych mi osób. Ponieważ zajmuję się genealogią zbieram dane o bardzo wielu osobach. Postanowiłem więc zainteresować się obowiązującym w tym zakresie prawem (bo może robię coś nielegalnego!), szczególnie, że nie natrafiłem w internecie na inne omówienia dotyczące genealogii i ochrony danych osobowych. Poniżej, drogi czytelniku, znajdziesz moje wynurzenia na ten temat.

Pierwsze co zrobiłem to oczywiście rzuciłem sie na stronę GIODO, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych http://www.giodo.gov.pl. Jeśli ktoś ma ochotę dokładnie zapoznać się z tekstem ustawy zapraszam na wskazaną stronę. Poniżej zamieszczam tylko to, co jest najistotniejsze z punktu widzenia badacza genealogicznego.

Sprawy ochrony danych osobowych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. (Dz. U. z dnia 29 października 1997 r.) wraz z późniejszymi zmianami (w tym miejscu opieram się na ujednoliconym tekście na dzień 16 lipca 2002 r. umieszczonym na stronie GIODO). Pierwsze trzy artykuły ustawy są bardzo istotne więc zamieszczam je w całości:

Artykuł 1

1. Każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych 
osobowych. 
2. Przetwarzanie danych osobowych może mieć miejsce 
ze względu na dobro publiczne, dobro osoby, której 
dane dotyczą, lub dobro osób trzecich w zakresie 
i trybie określonym ustawą. 


Artykuł 2

1. Ustawa określa zasady postępowania przy 
przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób 
fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być 
przetwarzane w zbiorach danych. 
2. Ustawę stosuje się do przetwarzania danych 
osobowych w systemach informatycznych oraz 
w kartotekach, skorowidzach, księgach, wykazach i 
w innych zbiorach ewidencyjnych. 
3. W odniesieniu do zbiorów danych osobowych 
sporządzanych doraźnie, wyłącznie ze względów 
technicznych, szkoleniowych lub w związku z dydaktyką 
w szkołach wyższych, a po ich wykorzystaniu 
niezwłocznie usuwanych albo poddanych anonimizacji, 
mają zastosowanie jedynie przepisy rozdziału 5. 

Strona 1 2 3

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt