Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Genealogia > Poradnik

Co nowego ...

Tu dowiesz się o większych zmianach jakie nastąpiły na mojej stronie

27 maja 2006 - przestaję panować nad zmianami strony ;-( postanowiłem wszystko robić na żywo, żeby nie utonąć w setkach wersji i podwersji. Czytelnicy pewno mnie za to zabiją, ale trudno, tak trzeba ... Co to oznacza? No niestety na stronie może się zrobić spory bałagan i strona będzie się ściągać długo i z oporami, a do tego wszystko ciągle będzie się zmieniać. Wnioski i uwagi proszę wpisywać do Księgi Gości (powinna działać); nie obiecuję, że odpowiem, ale przynajmniej wszyscy będą mieli wentyl bezpieczeństwa.

20 maja 2006 - moim mocnym postanowieniem jest zlikwidować ramki (które okazały się być niewypałem) oraz poprawić ogólny wygląd witryny. Ponieważ zamierzam dokonywać zmian na żywym ciele strony, więc poszczególne etapy będę tu odnotowywał. Poniżej stan na 20 maja 2006 tuż przed zmianami.

7 września 2005 - miesiąc w miesiąc Onet straszył mnie limitem transferu, który dramatycznie szybko się zużywał. Na stronie głównej umieściłem nawet ostrzeżenie. Ale dziś się zirytowałem i zapłaciłem głupie 36zł za ulepszenie konta do wersji PRO. Dzięki temu limit transferu wzrósł do 5GB miesięcznie, przybyło mi miejsca na dysku, nie pojawia się okienko reklamowe i pojawiły się nowe możliwości związane z SSI, dzięki którym będę się mógł pozbyć ramek. Ponadto zapisałem się do programu GoogleAdSense i na wszystkich moich stronach wyświetlają się reklamy generowane przez Google. Trochę to głupie, że z jednej strony zapłaciłem, żeby nie mieć pop-up'a a z drugiej sam powciskałem reklamy. W przeciwieństwie jednak do pop-up'a za reklamy Google można trochę zarobić i ciekaw jestem, czy to będą sensowne pieniądze. Poczekam miesiąc, może dwa; jak na razie zarabiam około 0,08 $ dziennie, czyli na złote, to będzie około 0,24zł ! Majątku raczej na tym nie zbiję.
Na pamiątkę limitów transferów poniżej umieszczam ostrzeżenie ze strony głównej.

Ważne! Uwaga techniczna!

Na Onet istnieje godzinowy limit transferu zawartości stron dla danego konta. Jeśli zdarzy się, że strona z adresu yakipl.republika.pl mimo wielu prób nie chce się pojawić, możliwe że właśnie w tej godzinie limit został przekroczony. Należy poczekać do następnej godziny, dodając jeszcze z 10 minut na zdjęcie blokady - strona powinna się wówczas pojawić bez problemu.
Ruch na mojej stronie jest spory, z jednej strony to cieszy, z drugiej trzeba będzie pomyśleć o przenosinach w inne, bardziej "przyjazne" miejsce.

30 kwietnia 2004 - "Przyjaciółka" - jeden z Czytelników uprzejmie mi doniósł jakiś czas temu, że adres do mojej strony znalazł w jednym z numerów "Przyjaciółki". Z braku czasu i zapału nie podjąłem tematu, ale ostatnio przechodząc koło biblioteki publicznej stwierdziłem, że zajrzę i tak szybciutko poszukam - i znalazłem! Numer 50/51 z 12-28 grudnia 2003 roku na stronie 60 i 61 zawiera artykuł Marty Rzeźniczak zatytułowany "Jak stworzyć drzewo genealogiczne". I właśnie w tym artykule w części "Wejdź do Internetu" autorka poleca dwie witryny genealogiczne w tym moją! Co więcej fragment tekstu w części "Sprawdź w księgach metrykalnych w parafiach" jest prawie dokładnie taki sam jak na mojej stronie.

13 kwietnia 2004 - pod wpływem ciągłych i nierzadko niewybrednych nacisków postanowiłem przysiąść fałdów i zmienić kolorystykę stron. Największy wpływ miały na mnie opinie przesłane wraz z ankietą - nie będę cytował tego, co tam znalazłem; w każdym razie to, co do mnie doszło oznaczało jedno - trzeba coś z tą kolorystyką zrobić. Nie mam pojęcia, czy zmiana zostanie dobrze przyjęta przez Szanownych Czytelników, mam nadzieję, że tak - w końcu to jakaś odmiana - choć zdaję sobię sprawę, że nigdy nie uda mi się osiągnąć jakiegoś atrakcyjnego wyglądu strony - niestety umiejętności mam nie te, które się do tego przydają. Ponadto wyrzuciłem ze strony głównej informacje o Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim do części, która dotąd nazywała się "O mnie", a teraz będzie się nazywać "O autorze". No i parę innych zmian, ale już mniejszego kalibru. Moment zmian jest "wiekopomny", bo to i trzylecie na Onet i pięciolecie w Internecie - rocznice jakoś tak przeszły niezauważone, bez żadnych fanfarów, szampana i tym podobnych - na to przyjdzie jeszcze czas.

6 marca 2004 - wstawiłem nową podstronę "Wieści genealogiczne", gdzie chcę umieszczać różne krótkie informacje, jakie wynajduję, bądź są do mnie przesyłane.

6 lutego 2004 - wstawiłem skrypty firmy Gemius do ustalenia, kto, kiedy i skąd wchodzi na moje strony (na razie takie dane mam tylko dla strony głównej). Potestuję to i jak się sprawdzi, to może użyję na większej liczbie stron.
Zagrożenie niedostępności strony w końcówce stycznia na szczęście pozostało tylko zagrożeniem. Pod koniec miesiąca spadła liczba odwiedzin, a tym samym transferu i wystarczyło go do końca miesiąca; a luty jest na szczęście krótszy.

24 stycznia 2004 - moja strona stała się na tyle popularna i często odwiedzana, że stało się to przekleństwem - użytkownicy bezpłatnego serwera Onet mają ograniczoną wielkość dziennego i miesięcznego transferu, powoduje to, że gdy na strony wchodzi znaczna ilość internautów ten transfer dramatycznie się zużywa i może dochodzić w ciągu dnia do sytuacji, że serwer informuje, iż strona jest niedostępna; jest jeszcze gorzej, gdy wyczerpany został limit miesięczny - wówczas strona może być niedostępna przez kilka ostatnich dni miesiąca. Jasne, że mógłbym przenieść stronę w inne miejsce, z większym transferem - niestety są to już opcje płatne i choć nie kosztuje to wiele, to jednak byłoby dla mnie jeszcze jednym obciążeniem, na które nie mogę sobie obecnie pozwolić.

7 listopada 2002 - portal Wirtualnej Polski uznał moją stronę za wartą polecenia i przyznał jej status WP Hit'a - więcej, strona od razu zawędrowała na czubek TOP20 i się tam utrzymywała aż do 18 listopada 2002, kiedy spadła na 2 miejsce; z czasem przestała się cieszyć powodzeniem i wypadła poza czołówkę.

19 sierpnia 2002 - dzięki pomocy Rożka udało mi się opanować ramki na moich stronach i teraz robią to, co trzeba, zamiast działać według własnego, niepojętego widzimisię. Witryna nadal się rozwija w czym niebagatelny udział mają czytelnicy stale wchodzący mi na ambicje komplementując dotychczasową zawartość - czy ja kiedyś otrzymam jakieś słowa krytyki? A może stworzyłem coś idealnego? Jesli tak, to poproszę Nobla. W genealogicznym katalogu Onet witryna najpierw utonęła mi na 6 miejscu, a jak ruszyła to niemal od razu wskoczyła na 4 miejsce - robi mi się gorąco z emocji.

24 lutego 2002 - na sewerach Yahoo Groups założyłem genealogiczną listę dyskusyjną POLGEN - lista stale się rozwija.

17 lutego 2002 - szukam skryptu JavaScript, który potrafiłby zrobić następującą rzecz: na stronie głównej mam linki do podstron, które są też wywoływane z ramki; chodzi mi o to, żeby link ze strony głównej ładował daną stronę do jednej ramki na stronie z ramkami i inną stronę do drugiej ramki (patrz Genealogia). Liczę na pomoc odwiedzających, bo za nic nie mogę takiego skryptu znaleźć.

6 lutego 2002 - zaparłem się, że na stronie o genealogii muszą być ramki dla ułatwienia czytelnikom nawigowania. No i są, ale mam trochę problemów.

26 stycznia 2002 - moja strona zajęła ostatecznie 5 miejsce. Na pudle się nie zmieściłem i nie dostałem żadnych megabajtów wolnego miejsca na serwerze Onetu, ale ... nie szkodzi. Dostałem taką masę głosów od znajomych i czytelników, że mam się z czego cieszyć i dodało mi to skrzydeł.

20 stycznia 2002 - spotkała mnie niemała satysfakcja, moja strona, po moim zgłoszeniu, została nominowana do piętnastki stron starających się o miejsce na podium w 63 edycji konkursu. Sama nominacja to już sukces, ale dotychczasowy przebieg głosowania daje mi szansę na niezłe miejsce. Na razie oscyluję wokół pozycji 6, ale bardzo niewiele dzieli mnie od 3 miejsca, które jest nagradzane - wszystko zależy od moich czytelników. Konkurs będzie rozstrzygnięty 25 stycznia. W katalogu Onet zająłem 6 miejsce i chyba już na nim pozostanę. Na szczęście mocno się zaangażowałem w moją stronę i pojawia się na niej stale coś nowego z dziedziny genealogii. Dzieje się tak w przeciwieństwie do badań genealogicznych mojej rodziny, które niestety zamarły.

16 grudnia 2001 - właśnie zauważyłem, że propaguję pisanie dat z użyciem nazwy, a nie numeru, a tu w tym kalendarzu zmian są same numery miesięcy. Byłem na szczęście zawsze konsekwentny i pisałem daty w układzie DD/MM/RR. Strona mi się rozwija z czego bardzo się cieszę, ale jest to niestety tylko namiastka tego co chciałbym, żeby się działo. Stronę rozwijam ponieważ nie mam czasu na własne badania genealogiczne; czas mam tylko w weekendy, w tygodniu nie jestem w stanie nic załatwić - czyżbym musiał doczekać emerytury ;-) Strona wskoczyła mi z powrotem na 9 miejsce na Onecie, a przez krótki moment była nawet na 8! Otrzymuję sporo maili od czytelników z komplementami, które są bardzo, bardzo przyjemne ;-)

01/11/01 - po tygodniach przygotowań wreszcie wgrałem zmienione pliki na sieć. Zmianie uległa głównie szata graficzna, ale też dodałem kilka nowych stron. Moim zdaniem strony wyglądają teraz lepiej, choć sam jestem jeszcze daleki od zachwytu. Chciałem jednak by zmiana dokonała się właśnie 1 listopada - to dosyć dobra data szczególnie dla stron poświęconych genealogii. Przy okazji okazało się, że brakuje mi miejsca na serwerze! Może trzeba będzie pomyśleć o innych rozwiązaniach. Niestety, ale w katalogu Onetu ze stronami genealogicznymi moja strona spadła z 9 na 10 miejsce. Może strona już się znudziła? ;-(

07/10/01 - rozpocząłem prace nad totalną zmianą wyglądu moich stron. Postanowiłem nie tylko zmienić stronę graficzną, ale i poszerzyć zawartość. Na razie pracuję nad tym w domu, ale już niedługo (mam nadzieję) umieszczę efekt moich wysiłków na sieci. Wreszcie przygotowałem listę linków genealogicznych. Strona o szumnej nazwie "Strony ulubione" przedstawiała się dotąd beznadziejnie.

05/10/01 - poznałem możliwości plików CSS - szkoda, że tak późno ;-)

02/10/01 - moja strona wysunęła się na dziewiąte miejsce pośród stron z kategorii 'genealogia' w portalu Onet. Cieszę się, pomyśleć, że na początku (stronę umieściłem na Onecie 1 kwietnia 2001 - pół roku temu) moja strona znajdowała się w dziewiątej dziesiątce - spory skok i dowód na to, że podoba się tym, którzy do mnie zajrzeli ;-)

22/07/01 - wreszcie znalazłem trochę czasu i chęci, żeby nieco odkurzyć moją stronę i trochę na niej dodać, ale też ująć to co już przestało być aktualne. Przeniesienie informacji o newsach poza stronę główną skróci ją nieco, a wydaje mi się, że newsy warto pozostawić, bo tworzą jakąś historię strony, a może nawet będą przydatne przy sprawdzaniu, co się zmieniło, żeby nie przelatywać całej zawartości.

22/07/01 - konkurs został zakończony na dwóch uczestnikach, a więc z powodów regulaminowych nie został rozstrzygnięty.

20/04/01 - strona przeszła spore zmiany przez ostatnie dwa tygodnie, używam tylko polskiego, wsadziłem całe mnóstwo skryptów Java (i mam nadzieję, że się nie wywalają u wszystkich moich gości), mam kilka koncepcji na dalszy rozwój. Niestety zawartość merytoryczna mojej genealogii nie przyrosła zanadto, ale już niedługo to się zmieni...

06/04/01 - przenoszę swoją stronę z Yahoo! na Onet (a w każdym razie jej polską część). Bardzo się na Yahoo! zawiodłem. Fakt że przez długi czas wszystko było OK, jednak od początku lutego serwery Yahoo! działają fatalnie. Mam nadzieję, że na Onecie nie będzie takich kłopotów

26/01/2001 - zmuszony byłem zmienić Księgę Gości - Yahoo! nie pozwala mi korzystać ze starej ;-( Ale tamte wpisy nadal są dostępne - zajrzyj otworzy się osobne okienko, chwilę to może potrwać, ale w tym czasie możesz buszować po moich pozostałych stronach; po obejrzeniu zawartości po prostu zamknij okienko

25/01/2001 - na moich stronach pojawił się pierwszy skrypt Java, który samodzielnie dostosowałem do moich potrzeb (samą treść wziąłem ze strony Artura - dzięki), a jest to wskaźnik aktualizacji strony, który pozwoli czytelnikom na sprawdzenie, czy coś się na niej zmieniło od ostatniego ich wejścia szkoda tylko, że nie działa ;-) i pokazuje cały czas aktualną datę

04/01/2001 - strasznie rozbudowałem fragment dotyczący pochodzenia mojego imienia i nazwiska, warto też zajrzeć na strony poświęcone moim danym astrologicznym

21/12/2000 - zakończyłem walkę z polskimi literami

11/12/2000 - mam nadzieję, że rozpoczynam nowy rozdział w pracach nad moją stroną

10/06/1999 - założenie księgi gości

08/06/1999 - strony są dwujęzyczne

27/05/1999 - wgranie strony na sieć

24/05/1999 - założenie konta na Geocities

21/05/1999 - początki

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt