Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Genealogia > Pomocnik

Programy od - do

! - A
!Family - Ancestral Quest

B
Behold - Brothers Keeper

C
CommSoft - Cumberland Family Tree

D - E
Drzewo genealogiczne - EZITREE

F
Family Explorer - Fzip Family Tree

G
GED2HTML - Great Family

H - J
Heredis - jLifeLines

K
Kindred Konnections - Kith & Kin

L
Leaf's of the Family Tree - Lineage Manager

M - P
My Family Tree - Personal Ancestral File

R
Relatively Yours - RWAP Services

S - T
Suffolk System of Recording Family History - TreeDraw

U - W
Ultimate Family Tree - WonderWare

Polecane programy genealogiczne

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników podaję adresy stron z których można ściągnąć pliki instalacyjne niektórych z omówionych na poprzedniej stronie programów. Wybrałem tylko te pozycje, które mogę z czystym sumieniem polecić - co nie znaczy, że pozostałe są niegodne polecenia.

Great Family - wersja shareware (za opłatą) jest dostępna poprzez link http://www.greatprogs.com/
Tak jak to było sygnalizowane twórca programu nie rozprowadza już jego freewarowej wersji. Ponieważ jednak istnieje zapotrzebowanie właśnie na tę poprzednią, darmową wersję można ją ściągnąć tutaj (po kliknięciu rozpocznie się ściąganie zzipowanego pliku).
! ! ! Łatka spolszczająca (zmieniająca angielskie polecenia i opisy na polskie) do programu Great Family (tylko do poprzedniej freewarowej wersji) stworzona przez Pawła Szybiaka jest dostępna pod adresem

http://www.spolszczenia.aplus.pl

dział "Spolszczenia", "Moje spolszczenia", "Spolszczenie do GreatFamily 2.1.1.12 (wer. tłumaczenia 1.0)" [namiary skorygowane 7 września 2005]
plik nosi nazwę greatfamily11_20pl.zip i ma zaledwie 44 KB, więc ściągnie się w mig.
! ! ! UWAGA: rekomenduję tylko łatkę autorstwa Pawła Szybiaka.
Polską instrukcję obsługi programu można znaleźć na stronie http://webmaster.helion.pl/kurshtml/family/family.htm.

Personal Ancestral File - jest dostępny poprzez link http://www.familysearch.org
Dalej kliknij na link "Order/Download Products", a na nowej stronie wybierz link "Software Downloads - Free"; z listy jaka się pojawi wybierz "Personal Ancestral File 5.1 - Multi Language (9.7 MB minimum)" - nastaw się na dłuuugie ściąganie.

GenDesigner - można go znaleźć pod adresem http://www.gendesigner.com/download/GD30.EXE
Link rozpoczyna bezpośrednie ściąganie pliku. UWAGA! GenDesigner jest programem typu shareware. Po 90 dniach od instalacji nie daje się z niego korzystać; nie ma też wtedy dostępu do już wprowadzonych doń danych, pozostaje zakupienie licencji. Odpowiednikiem GenDesigner'a jest podany wyżej Great Family, który w wersji freeware (czyli poprzedniej) jest dostępny poprzez wyżej wskazany link.

Wieści:
GenDesigner 3.01.07y Beta 2 - 6 lutego 2004
Pojawiła się (na razie w testowaniu) kolejna wersja programu GenDesigner, tym razem jako Beta 2 z oznaczeniem 3.01.07y. Autorzy programu zaczeli także robić tłumaczenie na różne języki, w tym na polski. Wydaje się, że program nie ma już błędów. [info od Jana]

Fzip Family Tree - jeden z czytelników, Wojciech Bartmiński e-mail: bartminski@NOSPAMwp.pl przedstawił taki oto opis tego programu:
"Przy rejestracji za Fzip płaciłem w złotówkach, które bank od razu zamienił na AUD i wysłał do twórcy programu Fzip, Andrew Crofta, w postaci imiennego czeku. Opłata za wystawienie czeku jest niemała, stąd cena, jaką zapłaciłem, była o około 30zł wyższa niż wynikałoby to z przelicznika. Podręcznik jeszcze nie jest dostępny z programem - przedwczoraj [31 marca 2003] skończyłem go tłumaczyć i korygować. Powinien pojawić się na stronie autorów Fzipa w ciągu miesiąca.
Wszystkie okna programu, menu, opcje itp. są opisane po polsku (polską wersję robił Grzegorz Kwiatkowski), pomoc - po angielsku, może uda się to zmienić, bo jest bardzo podobna do podręcznika i włożenie tam polskich plików nie powinno być trudne (może w wakacje?...). Niestety po polsku nie są indeksowane nazwiska podczas tworzenia indeksów przy tworzeniu stron www; Ł, Ś, Ć - są umieszczane na końcu; to chyba jedyny minus programu.
Opcje: tworzenia stron www i drukowania raportów są dostępne w wersji zarejestrowanej (czyli po opłaceniu rejestracji i otrzymaniu kodu - bez tego da się drukować tylko 2 strony i tworzyć kilka plików html). Wersja niezarejestrowana pozwala tworzyć w pełni funkcjonalną bazę danych, której po rejestracji nie ma potrzeby zmieniać.
Programu używam razem z kilkoma osobami z rodzinki od 2 lat. Pomaga nam zarządzać informacjami dotyczącymi około 500 osób (nasi przodkowie + żyjący, większość z obszernymi notatkami na swój temat). Nie robi błędów przy przetwarzaniu GEDCOM (import/eksport polskich znaków jest OK, przynajmniej z/do PAFa, GenoPro i Brother'sKeeper) - ale działa w środowisku GEDCOM 4, więc np. z PAF'a nie przenosi niektórych znaczników - o czym informuje tworząc raport o błędach importu. Rozmiar programu jest rozsądny, w pełni funkcjonalna, rozpakowana wersja zajmuje 1,4 MB. Czasy tworzenia raportów, generowania stron, importu/eksportu GEDCOM - znacznie szybsze niż w innych znanych mi programach. Obecnie ze strony Fzipa ściąga się jedną wersję programu (1.7d) obsługującą maksymalnie 1 000 000 osób i do 600 mln relacji (600/osobę).
Czego program nie potrafi: nie umożliwia rysowania drzewa (są w nim raporty graficzne, ale mają charakter roboczego wydruku). Zarządzanie multimediami jest ograniczone do zdjęć (max 32 na osobę), a i to raczej służy do podłączenia dość "roboczego" np. skanów metryk, świadectw itp. dokumentów. Na strony wstawiane jest tylko jedno zdjęcie "główne" (oczywiście można podłączyć ich potem więcej, ale już "ręcznie"). W ogóle wszelkich "wodotrysków" jest bardzo mało. Również interfejs programu nie oszałamia nowoczesnością.
Ogólnie: Fzip wydaje mi się bliski doskonałości jako narzędzie do zarządzania informacjami genealogicznymi. Natomiast zmusza do poszukiwań innych programów, jeśli chce się stworzyć ładną stronę rodzinną z galeriami zdjęć i efektownie narysowanym drzewem genealogicznym."

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt