Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Rodzina > Krewni i powinowaci

W tym dziale

Krewni i powinowaci

Ustalanie pokrewieństwa

Kto jest kim w rodzinie

Kto był kim w rodzinie

Krewni i powinowaci

Ponieważ zdarzają mi się pytania czytelników o różnice między krewnymi, a powinowatymi, kto to jest krewny, a kto powinowaty, czym jest pokrewieństwo, a czym powinowactwo lub odnoszące się do tego zagadnienia (jak na przykład w liście z pytaniem "(...) mnie interesuje kim są dla siebie teściowie tzn. kim jest mój teść dla mojego ojca i moja teściowa dla mojej matki?: Byłbym wdzięczny za szybką odpowiedź co rozwiązałoby parę sporów w tym temacie.").

Moja robocza definicja brzmi następująco:
Krewny to taki gość, z którym łączą nas więzy krwi, czyli taki z którym mamy wspólnego przodka. Z powinowatym dla odmiany nie łączą nas żadne więzy krwi, ale wszedł on w orbitę naszej rodziny przez małżeństwo z kimś z nami spokrewnionym i jego dzieci będą już naszymi krewnymi.

Zygmunt Gloger w "Encyklopedii staropolskiej" [Wiedza Powszechna, Warszawa 1985, hasło: Pokrewieństwa, str. 63-66] ujmuje rzecz następująco:
Pokrewni są ci, którzy od jednej osoby ród swój wiodą, powinowaci zaś są krewni męża względem krewnych żony i odwrotnie. W jakim stopniu zachodzi pokrewieństwo jednego z małżonków, w tymże stopniu jest i dla drugiego powinowactwem.

To ostatnie zdanie z przytoczonej definicji jest dla mnie trochę nowe i muszę je przemyśleć (a potem pewno skomentować); stopniowanie powinowactwa, o tym nie pomyślałem ... ale to za jakiś czas - chyba że mnie ktoś przypili.

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt