Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Warto wiedzieć > Kalendarz juliański i gregoriański

W tym dziale

Genealogia a archeologia

Genealogia polityczna

Genealogia a ochrona danych osobowych

System porządkowania danych genealogicznych

Genealogiczne systemy numerowania

Systemy kodowania nazwisk

Literatura genealogiczna

Literatura onomastyczna

Tajemnice wyszukiwarek internetowych

Kalendarze juliański i gregoriański

Kalendarze
juliański i gregoriański

W paszporcie carskim mojej babci widnieją dwie pisane cyrylicą daty urodzenia: 24 listopada 1895 roku i 6 grudnia 1895 roku. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem te daty stwierdziłem, że może to data urodzenia i chrztu, dopiero później do mojej pustej mózgownicy dotarło, że może chodzić o różne kalendarze. W listopadzie 2002 w Radiu Zet w jednym z konkursów padło pytanie "W jakim miesiącu rozpoczęła się Rewolucja Październikowa w Rosji" - nagrodą był Nissan, niestety Pani, która miała przyjemność odpowiadać na to pytanie rzuciła w odpowiedzi "Październik" i Nissan przepadł, bo każde dziecko wie, że Rewolucja Październikowa rozpoczęła się w listopadzie. Chodzi oczywiście o różnice w datowaniu między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim. Na miejscu tej Pani podałbym Radio Zet do sądu i zażądał przyznania tego Nissana, bo według kalendarza juliańskiego Rewolucja Październikowa rozpoczęła się rzeczywiście w październiku, a pytanie nie określało według jakiego kalendarza ma być udzielona odpowiedź. Pierwszy i drugi przypadek razem wzięte sprowokowały mnie do zainteresowania się kalendarzami. Materiału znalazłem od groma - okazało się, że różnych kalendarzy ludzkość wymyśliła bardzo wiele (ich historia jest bardzo pasjonująca). Ponieważ jednak nie mam zamiaru tworzyć strony o wszystkich kalendarzach, więc ograniczę się tylko do dwóch: juliańskiego i gregoriańskiego, bo tylko one mogą mieć znaczenie w badaniach genealogicznych prowadzonych w Polsce.

Zagadnienie prezentuję w trzech częściach: pierwsza to zamieszczone poniżej streszczenie dla ludzi niezainteresowanych całością tematu, druga część jest rozwinięta i dostępna przez linki, trzecia to króciutkie zakończenie.

Zamieszczony tekst jest tłumaczeniem materiałów opracowanych przez Peter'a Meyer'a i przedstawionych na tej stronie (a w każdym razie kiedyś ten materiał tam był, teraz link nie działa ;-(.

Rozdziały:
Streszczenie
Kalendarz juliański
Gregoriańska reforma
Rozpowszechnienie kalendarza gregoriańskiego
Astronomiczne numerowanie lat
Zakończenie

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt