Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Genealogia > Poradnik

W tym dziale

Pochodzenie imienia Jacek i nazwiska Kubis

Kalendarium rodzinne

Rodziny Kubis, Owczarek, Holwek, Szydłowski, Mrówczyński

Czego szukam

Drzewo genealogiczne i lista nazwisk

Ciekawostki

Pochodzenie imienia JACEK

Nie wiem czym się kierowali moi rodzice przy wyborze imienia - moja mama już nie pamięta - dość, że wybór padł na JACEK. W efekcie mam w imieniu i nazwisku razem 10 liter, urodziłem się 10 grudnia i imieniny obchodzę 10 lutego - nie ukrywam, że lubię dziesiątkę. A jakie jest pochodzenie imienia JACEK? Dotąd myślałem, że pochodzenie mojego imienia jest identyczne, jak w przypadku nazwiska. Wydawało mi się, że imię JACEK ma u swojego źródła łacińskie imię Jacobus lub późnołacińskie Jacmus, a sięgając głębiej hebrajskie imię Yaakov. Po dyskusji z Panem Wojciechem Jóźwiakiem (mam nadzieję, że nie ma nic przeciwko podaniu jego nazwiska, ani adresu jego strony) przedstawiam pochodzenie imienia JACEK (dane znalazłem na stronie Radia ZET, opracowane przez Pana Wojciecha Jóźwiaka), tak jak wygląda to naprawdę.

Imię JACEK nie jest słowiańskie. Ma pochodzenie greckie, a najprawdopodobniej pochodzi z języka jakiegoś ludu starszego od Greków. JACEK pochodzi od Hiacynta, co w grece odpowiada imieniu *Hyakinthos*.

Mit o Hyakinthosie

Imię Hyakinthos nosił według mitologii piękny niczym bogowie Olimpu, grecki atleta, syn króla Sparty. Bóg Apollo zakochał się w młodym księciu. Spędzał z nim dużo czasu na polowaniach wędrując przez pola, lasy i góry lub wspólnie uprawiając różne ćwiczenia. Pewnego letniego popołudnia Apollo i Hyakinthos ćwiczyli rzucanie wykonanym z brązu, ciężkim dyskiem. Jeden chciał prześcignąć drugiego. Dysk z każdym rzutem leciał wyżej. Apollo wytężył wszystkie siły i rzucił dysk aż po chmury. Hyakinthos zaczął biec do miejsca, gdzie spodziewał się, że dysk upadnie. Dalsze wypadki mają dwie wersje. Pierwsza mówi, że dysk nieszczęśliwie odbił się po upadku i trafił Hyakinthosa w głowę. Druga wersja bierze pod uwagę działania Zefira - boga zachodniego wiatru, który również był zakochany w młodym Hyakinthosie. Zapewne z zazdrości chciał się zemścić zarówno na chłopaku, jak i na Apollu. Tak pokierował dyskiem, że ten trafił młodzieńca w głowę. Z rany zaczęła płynąć krew. Płynęła równie szybko jak uciekające z ciała życie. Hyakinthos umierał w ramionach Apolla, który przeklinał swoją nieśmiertelność nie mogąc podążyć za swoim ukochanym. Krew czerwieniła czarne loki chłopca spływając na ziemię. Apollo schylił się do ucha Hyakinthosa i wyszeptał "W moim sercu będziesz żywy po wsze czasy, piękny Hyakinthosie. Niech pamięć o tobie żyje również pośród ludzi". Na te słowa w miejscu gdzie wsiąkła krew Hyakinthosa wyrósł delikatny czerwony kwiat. Na jego płatkach do dziś widoczny jest ślad cierpienia Apolla, a nazwany został Hiacyntem na cześć pięknego młodzieńca.

AnimacjaImię to pewnie poszłoby w niepamięć (szczególnie, że jest arcypogańskie i obciążone homoseksualnym mitem - mit o Hyakinthosie jest uznawany za pierwszy w historii opis miłości jednego mężczyzny do drugiego), gdyby nie święty Jacek Odrowąż, polski dominikanin i osobisty uczeń świętego Dominika, który żył w trzynastym wieku, pochodził spod Opola, a większość życia spędził w Krakowie. Dzięki temu imię to dostało się do spisu świętych i ich imion. Był też święty Hyacinthus rzymski męczennik z 3 wieku naszej ery.
Warto jeszcze dodać, że -inthos jest grecką końcówką dodawaną do nazwy miejsca, tak jak w nazwach Corinth, czy Probalinthos. Tylko gdzie leży miejsce o nazwie "Hiac" lub "Hyak"?
Hiszpańskim i portugalskim odpowiednikiem imienia Hiacynt (a więc również imienia JACEK) jest Jacinto.

Co można powiedzieć o osobach o imieniu Jacek

Liczba imienia Jacek równa jest trzy, co oznacza zwykle ludzi o żywym umyśle, dzielnych i zaradnych, pomysłowych, błyskotliwych i jakby z góry przeznaczonych do sukcesu. Z pewnością te wibracje są trafnie odczytywane i stąd się bierze wielka popularność tego imienia.
Typowy Jacek szybko myśli, wyciąga wnioski i podejmuje decyzje. Zwykle ma szerokie zainteresowania i chętnie zabiera głos na najprzeróżniejsze tematy. Lubi dyskusje, słowne starcia, jak również chętnie udowodni komuś, że tamten się myli. Lubi być pierwszym w jakiejś dziedzinie, nadążać za modą i trzymać rękę na pulsie wydarzeń. Wśród Jacków jest wielu ludzi pióra, a także wielu wziętych podróżników i obieżyświatów. Jackowie z reguły mają po kilka zawodów i łatwo przystosowują się do zmieniających się warunków życia. Wielu z nich jest fanatykami nowoczesności. Jako że imię to od razu ma brzmienie zdrobniałe, Jackowie nawet w wieku dojrzałym zachowują dziecięcą świeżość spojrzenia i wiele nie całkiem poważnych zainteresowań. Żywo wspominają przygody z harcerstwa, podchody i grę w dwa ognie. W ich świecie jest wiele miejsca na zabawę.
Imię to najlepiej współbrzmi z charakterem powietrznego znaku Bliźniąt, jakkolwiek jest też bliskie Wodnikom, Rybom i Wagom. Młodzieńcom ze znaków Barana, Lwa i Strzelca imię to pomoże żyć wśród ludzi bez większych napięć. Pozostałym znakom - Bykom, Rakom, Pannom, Skorpionom i Koziorożcom - imię to doda lekkości, obdarzy dobrym humorem i wiarą we własne siły.

A oto jeszcze inny opis osoby o imieniu Jacek, czyli takiej ... jak JA! choć było dla mnie zaskoczeniem, że moje imię występuje też w kulturze anglosaskiej (tekst na razie po angielsku, ale wkrótce to przetłumaczę)

Jacek has a natural interest in the welfare of fellow man, and a desire to help and serve others in a humanitarian way. He is responsible and generous, although somewhat scattering and disorganized at times. Any jobs requiring systematic and conscientious effort, or involving any form of drudgery, dismays him. In his work, he would seek a position offering self-expression through contact with people, such as sales or teaching, or a position giving scope to his creative, artistic talents. He is good-natured and likeable, and people tend to confide in him and seek his advice in personal problems. Others sense his sincere interest and desire to help, and he can always be counted on to see the bright side of any problem. He enjoys making others happy and he never lets his own problems "get you down" for any length of time, even though he does tend to worry too much at times. His optimism can be a source of inspiration to others as well as himself. In close personal relationships he is usually thoughtful and considerate. However, his natural interest in others, coupled with his sympathetic reaction to problems, could draw him into emotional situations which may be difficult to get out of. Health weakness would appear as skin conditions or ailments relative to the liver. A tendency to overeat quick-energy foods aggravates any health problems.
www.kabalarians.com

Czy to jest prawdziwe pochodzenie mojego imienia nie jestem stuprocentowo pewny, oparłem się na tekstach znalezionych w internecie. Opisy mojej osoby są natomiast dosyć trafne.

Czytaj też

Następna część
Pochodzenie nazwiska Kubis
Nazwisko KUBIS jest formą pochodzącą od łacińskiego Jacobus, późnołacińskiego Jacmus
Badania własne

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt