Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Warto wiedzieć > Systemy numerowania

W tym dziale

Genealogia a archeologia

Genealogia polityczna

Genealogia a ochrona danych osobowych

System porządkowania danych genealogicznych

Genealogiczne systemy numerowania

Systemy kodowania nazwisk

Literatura genealogiczna

Literatura onomastyczna

Tajemnice wyszukiwarek internetowych

Kalendarze juliański i gregoriański

Genealogiczne systemy numerowania

Strona 1 2 3 4 5 6 7

W czasach przedkomputerowych nie było łatwych możliwości sortowania i wyszukiwania danych. Szczególnie nie były one dostępne dla amatorów. Genealogowie-amatorzy z racji swojego hobby i często bardzo dużej ilości danych jakimi się posługiwali musieli wykształcić sposoby pozwalające na łatwe i szybkie analizowanie, przeszukiwanie i prezentację zebranych danych. Takim sposobem stały się genealogiczne systemy numerowania. Pozwalały one na przejrzyste prezentowanie danych i łatwość odwoływania się do nich - imię i nazwisko może nie wystarczać, gdy w rodzinie pojawiały się osoby o tych samych imionach i nazwiskach. Dziś używanie tych systemów trąci już myszką. Każdy program genealogiczny to wyspecjalizowana baza danych i nie są już potrzebne żadne systemy numerowania. Tym nie mniej jest to ciekawy element rowoju genealogii, a przy tym ciekawe zagadnienie, które do dziś znajduje pasjonatów tworzących nowe, doskonalsze genealogiczne systemy numerowania.

System Ahnentafel (zwany też Sosa-Stradonitz)

System Ahnentafel (czytaj "anentafel") stał się znany dzięki książce "Ahnentafel Atlas" wydanej w 1896 roku, której autor Stephan Kekule von Stradonitz spopularyzował system numerowania stworzony jeszcze w 1676 roku przez Hiszpana Jerome de Sosa. Jest to bardzo często używany system ze względu na jego prostotę i spotykany w bardzo wielu publikacjach genealogicznych.
System działa wstecz, to znaczy numeruje się tylko przodków poczynając od obranego potomka. Numerowanie rozpoczyna się od wybrania jednej osoby względem której będzie przebiegać numerowanie. Ta osoba otrzymuje numer 1. Ojciec osoby oznaczonej numerem 1 otrzymuje numer 2, a matka numer 3. Ojciec ojca otrzymuje numer 4, a matka ojca numer 5. Ojciec matki otrzymuje numer 6, a matka matki numer 7, i tak dalej. Jak z tego widać system jest oparty o zasadę, że numer ojca równa się numerowi dziecka pomnożonemu przez dwa, zaś numer matki wynika z pomnożenia numeru dziecka przez dwa i dodaniu jeden. Czyli mężczyźni mają numery parzyste, a kobiety nieparzyste (pomijając przypadek osoby z numerem 1). Jak łatwo zauważyć ten system nie uwzględnia rodzeństwa w żadnej genearacji i jest ono w numerowaniu pomijane - system odnosi się tylko do bezpośrednich przodków.

Przodkowie Pawła Kowalskiego

		
4 Jan Kowalski	1889 - 1967		6 Maurycy Przybysz 	??? - ???
5 Maria Nowacka	1891 -			7 Eulalia ??? 	??? - ???
   	2 Andrzej Kowalski	1918 - 1975   3 Zofia Przybysz około 1929 -
	 		1 Paweł Kowalski  1960 - 

Strona 1 2 3 4 5 6 7

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt