Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Warto wiedzieć

Przeczytaj ...
Poradnik genealogiczny
W mailach najczęściej jestem pytany "Jak zacząć?". Odpowiedź jest prosta ...
maj 2006
Pomocnik

Przeczytaj ...
Programy genealogiczne
Skrócone opisy i linki do stron producentów ...
maj 2006
Pomocnik

W tym dziale warto przeczytać

Genealogia a archeologia
Wiele osób szuka informacji o rodzinie w różnych miejscach, nastawiając się głównie na daty i miejsca urodzin, ślubu i śmierci. Tym razem chciałem napisać o bardzo niezwykłym źródle informacji. Mogą nim być ... sławojki.

Genealogia polityczna
Niestety każdy musi się liczyć z tym, że poszukując informacji o swoich przodkach trafi na przodka, czy krewnego, który święty nie był.

Genealogia a ochrona danych osobowych
Może się wydawać, że sprawa danych osobowych i ich ochrony nie dotyczy przeciętnego zjadacza chleba. Prawdopodobnie tak jest rzeczywiście. Inaczej ma się jednak sprawa, gdy taki przeciętny zjadacz chleba hobbystycznie zbiera informacje o innych osobach ...

System porządkowania danych genealogicznych
Jednym z najważniejszych elementów badań genealogicznych jest odpowiednie porządkowanie zebranych danych. W tym artykule przedstawiam prosty w użyciu system porządkowania danych.

Genealogiczne systemy numerowania
W czasach przedkomputerowych nie było łatwych możliwości sortowania i wyszukiwania danych. Szczególnie nie były one dostępne dla amatorów. Genealogowie-amatorzy z racji swojego hobby i często bardzo dużej ilości danych jakimi się posługiwali musieli wykształcić ...

Systemy kodowania nazwisk
Początkujący badacze genealogiczni często pomijają istotne informacje dotyczące swoich przodków tylko z powodu różnic w pisowni nazwiska. Należy pamiętać, że nasi przodkowie i im współcześni dysponowali znacznie mniejszą wiedzą niż my i mogli się posługiwać słowem pisanym z dużo mniejszą wprawą. .

Literatura genealogiczna
Poniższa lista zawiera różne książki, które w większym lub mniejszym stopniu mogą się przydać w badaniach genealogicznych. Część z tych pozycji może być osiągalna w księgarniach, ale pewno większość jedynie w bibliotekach, a i to na pewno nie we wszystkich.

Literatura onomastyczna
Celem tej listy jest też wskazanie wszystkim poszukującym pochodzenia swoich imion i nazwisk źródeł w których te informacje można znaleźć. Jasne, że nie będzie to łatwe, ale też zadanie należy do bardziej ambitnych.

Tajemnice wyszukiwarek internetowych
Dzięki statystykom strony mam podgląd na to kto i jak trafił na moją stronę. Widać po nich jakimi umiejętnościami dysponują Internauci w posługiwaniu się wyszukiwarkami - powiem krótko jest źle ...

Kalendarze juliański i gregoriański
W paszporcie carskim mojej babci widnieją dwie pisane cyrylicą daty urodzenia: 24 listopada 1895 roku i 6 grudnia 1895 roku. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem te daty stwierdziłem, że może to data urodzenia i chrztu ...

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt