Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Genealogia > Poradnik

W tym dziale

Pochodzenie imienia Jacek i nazwiska Kubis

Kalendarium rodzinne

Rodziny Kubis, Owczarek, Holwek, Szydłowski, Mrówczyński

Czego szukam

Drzewo genealogiczne i lista nazwisk

Ciekawostki

Ciekawostki o członkach rodziny

Poza stworzeniem drzewa genealogicznego moim celem jest też dodanie różnych ciekawostek o członkach rodziny i to zarówno o tych żyjących, jak i o tych którzy już odeszli. Mam nadzieję, że dzięki temu tchnę trochę życia w suche zestawienie imion, nazwisk, dat i rodzinnych powiązań. W przypadku wielu osób już jest za późno na podanie wszystkich interesujących szczegółów. Ja wielu rzeczy nie pamiętam, a z każdym dniem jest mniej osób które mógłbym prosić o pomoc. Mam nadzieję, że uda mi się przynajmniej zgromadzić najciekawsze informacje.

Antonina Szydłowska

- moja prababka ze strony matki jest moją faworytką w gronie ciekawych postaci w rodzinie. Choć niewiele wiem o jej życiu - moja mama nie miała okazji dobrze jej poznać - to fakty z jej życia są bardzo intrygujące. Urodziła się i mieszkała na wsi, w Józefowie (gmina Chociw).

Wersja pierwsza
Chyba nie posiadała gospodarstwa, a raczej pracowała w cudzych. Ciężka praca i zapewne niskie wynagrodzenie spowodowały, że "za chlebem" wyjechała na tak zwane "saksy" do Niemiec. W tamtych czasach ludzie robili dokładnie to samo, co dużo później, bo w latach osiemdziesiątych, kiedy też masowo jeżdżono do pracy do Niemiec. Antonina była wówczas panną. Nie znam daty jej wyjazdu do Niemiec. Nie wiem, czy wyjechała sama, czy z grupą ludzi ze swojej lub okolicznych wsi. W ogóle nie wiem jak to się odbywało - może po wsiach jeździli jacyś naganiacze? Bardzo ciekaw jestem jak wyglądała wówczas podróż do Niemiec, bo przecież nie samolotem, czy autobusem - może pociągiem (w pobliżu Józefowa przebiega linia kolejowa do Zduńskiej Woli)? Wyjazd na pewno był związany z pracą przy żniwach. Nie wiem czy Antonina wyjechała wiedząc, że jest w ciąży (może to był powód opuszczenia wsi), czy też w ciążę zaszła już w Niemczech. Nieznany niestety pozostaje ojciec mojej babci Marianny. Marianna urodziła się 22 lutego 1915 roku w Karlshof (Karlshoff?) w Niemczech. Z prostego rachunku wynika, że Antonina musiała zajść w ciążę w okolicach maja/czerwca 1914 roku. To że nie powróciła do rodzinnej wsi jest zrozumiałe - w najlepsze trwała już I wojna światowa, która rozpoczęła się w sierpniu 1914 roku. Kolejna niewiadoma, to kiedy Antonina powróciła z córką do Polski. Nie udało mi się też określić, gdzie dokładnie urodziła się Marianna. W samej Brandenburgii - najbliższej Polsce - jest kilka miejscowości o nazwie Karlshof. Jestem bardzo ciekaw jak Antonina została przyjęta w swoich rodzinnych stronach. Obyczajowość tamtych czasów była przecież zupełnie inna niż obecnie i posiadanie dziecka przez pannę na pewno było komentowane. Nie przeszkodziło to jednak Antoninie wyjść za mąż. Wkrótce Antonina urodziła mężowi pierwsze dziecko. (będzie dalszy ciąg)
Wersja druga
To z lewej niestety nie do końca pokrywa się z prawdą. Poniżej zmiany:
Antonina wyjechała z bratem lub do brata (jak się okazało Antonina miała trzy siostry i brata). Wcale nie była bezrolna - jej rodzice dysponowali gospodarstwem i podobno mieli nawet krowę. Możliwe, że te wyjazdy odbywały się w oparciu o znajomości zawierane przez sąsiadów. Rzeczywiście podróżowano do Niemiec pociągiem. Antonina zaszła w ciążę już w Niemczech. Nie chciała wracać do domu rodzinnego, ale uległa namowom brata zapewniającego, że ją obroni. Zgodziła się i wróciła. Na miejscu na brata czekała niespodzianka. Jego żona znalazła sobie kochanka i urodziła mu już dziecko. Dowiedziawszy się o tym, brat Antoniny prawie natychmiast wyjechał z powrotem do Niemiec i słuch o nim zaginął.

Czytaj też

Następna część
Marianna Szydłowska i Franciszek Owczarek
Marianna urodziła się w Karlshof w Niemczech, Franciszek dla odmiany w Kadesio.
Badania własne

Następna część
Andrzej Owczarek Senator RP
Andrzej Owczarek najprawdopodobniej został Senatorem z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu sieradzkim.
Badania własne

Następna część
Bolesław Mrówczyński
pisarz powieści przygodowych o charakterze historycznym i patriotyczno-wolnościowym.
Badania własne

Następna część
Józef Kubis
mój dziadek ze strony ojca zginął w czasie bombardowania przez Rosjan dworca kolejowego w Krakowie.
Badania własne

Następna część
Romuald Kubis
kiedy zaczęła sie druga wojna światowa mój ojciec miał niespełna 16 lat.
Badania własne

Następna część
Słynni i znani Kubisowie
Krótkie notatki o osobach noszących nazwisko Kubis, które odegrały jakąś rolę w historii
Badania własne

Następna część
Galeria zdjęć i dokumentów
Można tu znaleźć te kilka zdjęć i dokumentów jakie przetrwały w mojej rodzinie
Badania własne

Następna część
Ciekawostki o członkach rodziny
Poza stworzeniem drzewa genealogicznego moim celem jest też dodanie różnych ciekawostek o członkach rodziny
Badania własne

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt