Nagłówek - jeśli go nie widać, skorzystaj proszę z odnośników na dole strony
Stryjenka Ludwika zaprasza do wpisania się do Księgi Gości witryny - zostaw ślad po swojej wizycie
Genealogia od strony teoretycznej i praktycznej

Copyright © 1999-2010 Jacek Kubis

Nawigator: Strona główna > Pomocnik > Korzystanie z archiwum

W tym dziale

Poradnik genealogiczny

Programy genealogiczne

Mini-Słownik genealogiczny

Najprostsze drzewo genealogiczne

Wykres genealogiczny

Pierwsze kroki w archiwum

Księgi metrykalne XIX wiek

Arkusze genealogiczne

Tlumaczenie metryk z rosyjskiego

Pierwsze kroki w archiwum

Strona 1 2

Kiedy naszych poszukiwań nie jesteśmy już w stanie dalej prowadzić w drodze wywiadów z rodziną, czy analizy posiadanych dokumentów nie pozostaje nic innego jak udać się do archiwum. Pełna lista siedzib archiwów państwowych ... jest w przygotowaniu. Warto podkreślić, że korzystanie z archiwum jest B E Z P Ł A T N E.

Formularz
Na miejscu jesteśmy proszeni o wypełnienie formularza jak ten podany na stronie łódzkiego archiwum państwowego - patrz tutaj. Na formularzu podajemy swoje dane, takie jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, oznaczenie dokumentu tożsamości, cal naszych badań, gdzie można wpisać po prostu "badania genealogiczne", oraz zakres badań - można podać imiona i nazwiska oraz stopień pokrewieństwa w stosunku do osób których danych poszukujemy w materiałach archiwalnych. Podajemy też z jakich zasobów chcemy skorzystać. Aby ułatwić życie sobie i pracownikom archiwum warto najpierw zajrzeć do bazy "Pradziad" i sprawdzić, gdzie są przechowywane interesujące nas archiwalia oraz jakie mają oznaczenia. Niestety jeśli w trakcie badań stwierdzimy, że podana w formularzu parafia już nas nie interesuje trzeba ponownie wypełnić formularz podając jako zasoby w formularzu inną parafię. W sytuacji gdy poszukiwane przez nas archiwalia znajdują się w archiwum innego miasta można je zamówić. Zostaną przekazane między archiwami i udostępnione zainteresowanemu - oczywiście nie odbywa się to z dnia na dzień. Niestety nie wszystko da się w ten sposób zamówić i szczerze mówiąc w archiwum raczej mnie zniechęcali do skorzystania z tej możliwości. Pracownicy archiwum to mili i sympatyczni ludzie - szczególnie w Łodzi, ale jak słyszałem także w innych miastach - śmiało można ich poprosić o pomoc wspominając, że jest się "zielonym" w dziedzinie korzystania z archiwum.

Rewers
Po formalnościach związanych z formularzem zgłoszeniowym można wypisać rewers stanowiący zamówienie na interesujące nas materiały. Na rewersie podaje się nazwę zespołu (zbioru) archiwalnego, np. USC Dmosin 1860, jeśli kompletnie nie wiemy co tam wpisać (choć raczej powinniśmy, bo przecież wcześniej wpisaliśmy coś na formularzu zgłoszeniowym), to najlepszym wyjściem jest podpytać pracownika archiwum. Jeśli księgi metrykalne dostępne są na mikrofilmach, to na zamówieniu możemy podać zakres dat, np. 1860-1870, jeśli akty są dostępne tylko w formie ksiąg, to dla każdej z nich trzeba wypisać osobny rewers. Odradzam zamówienia mikrofilmów w rodzaju USC [miejscowość] 1800-1899 - to bez sensu, bo jest to zakres do opracowywania przez conajmniej tydzień, po kilka godzin dziennie; lepiej brać poszczególne dziesięciolatki. W przypadku dokumentów pracownicy archiwum raczej nie zgodzą się na jednorazowe przyjęcie więcej niż 5 rewersów. Ponadto na rewersie podaje się imię i nazwisko zamawiającego, datę złożenia zamówienia. Te informacje podajemy dwukrotnie w górnej i dolnej części rewersu. Najczęściej zamówienie jest realizowane na następny dzień, chyba że jest bardzo wielu chętnych (co się może zdarzyć), wówczas nawet na kolejny dzień o czym zostaniemy poinformowani. Jeśli są to zasoby na mikrofilmach, to możemy materiał dostać od ręki.

Strona 1 2

Pomocnik
Warto wiedzieć
Imię i Nazwisko
Krewni
Badania Własne
Księga Gości
Gen-Wieści
Kontakt